Posted on 9 maja 20219 maja 2021Categories Dalekie Obserwacje   Leave a comment on Wiosna w Jaworznie

Wiosna w Jaworznie

9 Maj 2021 będzie dniem, który zapamiętam jako jeden z tych z najlepszą widzialnością jaką dane było mi zaobserwować. Tatry i Beskidy było widać przez cały dzień, więc zdążyłem odwiedzić kilka miejsc obserwacyjnych. Zresztą zobaczcie sami: Osiedle Podwale (dach bloku): Następnie udałem się na ulicę Obrońców Poczty Gdańskiej (zdjęcie skadrowane w moim mniemaniu w dość nieatrakcyjny sposób, ale dół kadru to szpecący budynek i druty) Pozdrawiam Włodka, który miał więcej sprytu, żeby zrobić tu dobre zdjęcie 😉 Park Chrząstówka i … Continue reading “Wiosna w Jaworznie”

Posted on 5 maja 20215 maja 2021Categories Dalekie ObserwacjeTags , , , , , , 2 komentarze do (Nie)udane dalekie obserwacje

(Nie)udane dalekie obserwacje

Góra Miedzianka to szczyt w Górach Świętokrzyskich położony w zachodnim krańcu Pasma Chęcińskiego. Przy dobrych warunkach pogodowych spoglądając na wschód możemy z niej dostrzec Łysogóry, na północy Pasmo Oblęgorskie, na zachodzie Pasmo Przedborsko-Małogoskie, a na południu wisienka na torcie czyli Tatry oddalone o ponad 180 km w linii prostej. W nocy 2 Kwietnia znad Bałtyku nasunął się klin wyżowy, który wędrując na południe przyniósł znaczne rozpogodzenia. Aplikacja Windy pokazywała wieczorem znaczną róznicę między temperaturą powietrza a temperaturą punktu rosy. Dodatkowo … Continue reading “(Nie)udane dalekie obserwacje”

Posted on 8 marca 20218 marca 2021Categories Dalekie Obserwacje   Leave a comment on Pradziad z Olkusza

Pradziad z Olkusza

Pomijając Beskidy czy Tatry, miejsc na wschód od Sudetów skąd możemy je najdalej oglądać jest niewiele. Jednym z nich jest z pewnością Olkusz. Do Pradziada jest stąd prawie 170km w linii prostej: Początek marca wydaje się bardzo dobrym momentem na to by taką obserwację dokonać. Słońce bowiem chowa się bardzo blisko celu bądź też bezpośrednio za nim: W tym roku podjąłem dwie próby złapania tego widoku, jedną 1 marca, a drugą 7 marca. Udało się za drugim podejściem, chociaż do … Continue reading “Pradziad z Olkusza”

Posted on 2 marca 20212 marca 2021Categories Dalekie Obserwacje   Leave a comment on Wysoki Jesionik z Niegowonic

Wysoki Jesionik z Niegowonic

Niegowonice to miejscowość położona w województwie śląskim, mniej więcej 20 kilometrów na północny wschód od Dąbrowy Górniczej. Możemy znaleźć tu wiele skalistych wzniesień, które są idealnymi punktami widokowymi. Jednym z nich jest Góra Stodólska będąca zachodnim zwieńczeniem pasma Niegowonicko-Smoleńskiego. Przy odpowiednich warunkach zobaczymy stąd między innymi: Tatry, Beskidy czy też fragment Wysokiego Jesionika. Moim celem jest Wysoki Jesionik oddalony o przeszło 160 km w linii prostej: 28 Lutego słońce zachodziło za szczytem Malego Deda, co powinno zdecydowanie ułatwić obserwację: Warunki … Continue reading “Wysoki Jesionik z Niegowonic”

Posted on 4 lutego 20219 sierpnia 2021Categories Dalekie Obserwacje 4 komentarze do Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to szczyt w Tatrach Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej, który oferuje naprawdę wspaniałe widoki, szczególnie zadawalające dalekich obserwatorów. Możemy z niego dostrzec na przykład Jesioniki czy też Góry Świętokrzyskie oddalone o ponad 200 km w linii prostej. 1 Lutego ze względu na zapowiadające się świetne warunki w kierunku Sudetów, postanowiłem spróbować tego dnia dorzucić do swojej kolekcji kolejną obserwację na ponad 200 km. Początek dnia przywitał bardzo ładną, prawie bezchmurną pogodą. Po godzinie 8:00 zameldowałem się na Kasprowym Wierchu: … Continue reading “Kasprowy Wierch”

Posted on 12 stycznia 202112 stycznia 2021Categories Dalekie Obserwacje   Leave a comment on Zimowy poranek na Górze Siewierskiej

Zimowy poranek na Górze Siewierskiej

Góra Siewierska to wieś, która dzięki swojemu górzystemu położeniu pozwala na obserwowanie ciekawych krajobrazów. Możemy z niej dostrzec przy sprzyjającej pogodzie na przykład Beskid Wyspowy, Żywiecki, Śląski, Śląsko-Morawski, Jesioniki, czy też Tatry. Spojrzenie z szerszej perspektywy na Tatry: Panorama z trzech zdjęć, ogniskowa 150mm: Fragment Beskidu Żywieckiego (od Pilska po ledwo pokazujący się Wielki Rozsutec w paśmie Małej Fatry): Fragment Beskidu Śląskiego (od Skrzycznego po Wielką Cisową): Po resztę trzeba będzie wrócić następnym razem 😀 Miejsce: Góra Siewierska (Startowisko Paralotniowe) … Continue reading “Zimowy poranek na Górze Siewierskiej”

Posted on 27 listopada 20209 sierpnia 2021Categories Dalekie Obserwacje 4 komentarze do Podlesie z widokiem na Tatry (200+)

Podlesie z widokiem na Tatry (200+)

Duża część miejscówek w Świętokrzyskiem doczekała się już obserwacji Tatr. Jednak wiele jeszcze do odkrycia. Jednym z celów była miejscowość Podlesie. Według symulacji do Banikova leżącego w Tatrach Zachodnich jest 211 km w linii prostej. Tak więc pozostaje czekać na odpowiednie warunki i ruszać w teren. Jednym z takich dni była niedziela 22 Listopada. Różnica w punkcie rosy wynosiła prawie 30 stopni, a niska wilgotność dawała ogromne nadzieje na powodzenie. Bez dłuższego zastanawiania spakowałem sprzęt i o 3:30 wyjechałem z … Continue reading “Podlesie z widokiem na Tatry (200+)”

Posted on 19 września 202018 lutego 2021Categories Dalekie Obserwacje   Leave a comment on Sudety widziane z miejscowości Wrzosy/Rybna ~ 171 km

Sudety widziane z miejscowości Wrzosy/Rybna ~ 171 km

Szukając nowych wyzwań w dziedzinie dalekich obserwacji trafiłem na miejscowość Sanka. Miejsce oferuje widok między innymi na Tatry i Beskidy, które nie są szczególnie trudne do zaobserwowania. Sytuacja wygląda odwrotnie kiedy spojrzymy na zachód gdzie powinien pojawić się Pradziad oddalony o 171 km w linii prostej. Pierwszą próbę podjąłem 14 Września 2020. Niestety, warunki okazały się zbyt słabe na osiągnięcie celu, ale przynajmniej rozejrzałem się po okolicy znajdując miejsce z trochę lepszą ekspozycją. 21 Września słońce miało zachodzić idealnie za … Continue reading “Sudety widziane z miejscowości Wrzosy/Rybna ~ 171 km”