(Nie)udane dalekie obserwacje

Góra Miedzianka to szczyt w Górach Świętokrzyskich położony w zachodnim krańcu Pasma Chęcińskiego. Przy dobrych warunkach pogodowych spoglądając na wschód możemy z niej dostrzec Łysogóry, na północy Pasmo Oblęgorskie, na zachodzie Pasmo Przedborsko-Małogoskie, a na południu wisienka na torcie czyli Tatry oddalone o ponad 180 km w linii prostej.

W nocy 2 Kwietnia znad Bałtyku nasunął się klin wyżowy, który wędrując na południe przyniósł znaczne rozpogodzenia. Aplikacja Windy pokazywała wieczorem znaczną róznicę między temperaturą powietrza a temperaturą punktu rosy. Dodatkowo niska wilgotność i dobra jakość powietrza sprawiła, że postawnowiłem podjąć próbę uwiecznienia na swoich fotografiach Tatr z Góry Miedzianki.

Jadąc w kierunku Kielc zatrzymałem się w miejscowości Krzeszówka, leżącej na pograniczu województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Świetnie widać było Góry Świętokrzyskie, zamek w Chęcinach, i komin Elektrociepłowni Kielce. Poniższe zdjęcia wykonane są z teleobiektywu, gdzie gołym okiem bardzo ciężko dostrzec takie obiekty. Nie było również możliwości perfekcyjnego wyostrzenia ze względu na duże falowanie powietrza:

Po godzinie 17:00 dotarłem na Miedziankę gdzie rozłożyłem sprzęt i oczekiwałem na zachód słońca. Z każdą minutą byłem coraz bardziej przekonany o tym, że dzisiaj nie uda się zobaczyć Tatr, co po zachodzie się niestety potwierdziło. Ale przynajmniej nie wróciłem z pustymi rękami 🙂

Na zdjęciach: Zamek w Chęcinach, EC Kielce, Łysogóry

Odległość: Zamek w Chęcinach – 41 km, EC Kiece – 56 km, Łysica – 68.5 km, Łysa Góra – 74.4 km

Miejscowość: Krzeszówka

Sprzęt: Nikon D7500 + Sigma 150-600 C

2 thoughts on “(Nie)udane dalekie obserwacje”

  1. michal pisze:

    Zaciekawił mnie temat roznicy miedzy temperatura powietrza a punktem rosy. Znasz jakaś literaturę, bloga kladujacego laikowi wpływ pogody na DO?

Dodaj komentarz