Barania Góra w Górach Świętokrzyskich z widokiem na Tatry Wysokie, Zachodnie oraz Beskid Żywiecki

Barania Góra – malownicza, bogata w niesamowite wąwozy, miejsce Pałacyku Henryka Sienkiewicza oraz rzadko odwiedzana przez turystów jest jedną z moich ulubionych miejsc w świętokrzyskim. Będąc tutaj rok temu miałem możliwość zaobserwować Tatry Wysokie (oddalone o 200 km w linii prostej) oraz sfotografować je w jednej panoramie z Zamkiem w Chęcinach.

Czemu nie powtórzyć tej obserwacji? Mógłbym ją przecież wzbogacić o Tatry Zachodnie oraz sfotografować Beskid Żywiecki.

Rano 1 Stycznia 2023 roku oczekując niesamowitych warunków kilku obserwatorów z naszego regionu wybrało się na podbój rekordowych odległości z województwa Łódzkiego – co okazało się strzałem w dziesiątkę. Niestety, nie miałem możliwości wybrać się wtedy w plener, ale wieczorem pogoda do dalekich widoków okazała się równie dobra. Po szybkiej relacji od Mateusza o widoczności Tatr z Glinianego Lasu ruszyłem na miejscówkę, na której zjawiłem się już trochę za późno – na zdjęcia bowiem miałem kilka minut, zanim zrobiło się kompletnie ciemno.

Postarałem się wykorzystać te kilka minut jak tylko mogłem, niestety nie zdążyłem „podpiąć” teleconwertera x2 w kierunku Tatr Zachodnich, ale i tak udało się je w miarę dobrze sfotografować na 180mm. Dzięki zwiększonej refrakcji atmosferycznej udało się dostrzec Barańca oddalonego o ponad 206 km w linii prostej:

Cyfrowy crop:

Tatry Wysokie:

Panoramka z Zamkiem w nowej odsłonie:

Beskid Żywiecki:

Miejsce obserwacji: Barania Góra (Góry Świętokrzyskie)

Odległość: Baraniec – 206.3 km

Data: 01.01.2023

Sprzęt: Nikon D7500 + Nikkor 180mm